web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Wołanie o cud: żebyśmy przestali być sobą

Jarosław Mikołajewski, Musi zdarzyć się cud*, GW, 26-07-2016

Zdjęcie znalezione na portalu Wykop http://www.wykop.pl/wpis/1628139/rzeczywiscie-jezus-stoi-w-swiebodzinie-i-pilnuje-n/

Czekam na niego z nadzieją, że znajdzie słowo, które wstrząśnie, skaleczy i uleczy. Że będzie surowy. Że powie, po co się umiera. Że otrze czyjąś gorzką łzę albo zastąpi ją łzą wyzwolicielską, szczęśliwą. Że będzie serdeczny, istotny. Że przywróci poczucie tego, co ważne. Że będzie samym sensem, zostawiając za sobą całą politurę.

Na Jasnej Górze na przykład, że powie jasno, bez „ą” i „ę”, że chrzest, którego konsekwencją nie jest ewangeliczny stosunek do drugiego człowieka, jest nieważny.

Chciałbym, żeby powiedział – słowem, gestem – że to, co uprawia się w Polsce w 1050. rocznicę chrztu, to nie jest chrześcijaństwo, tylko powtarzalny, rutynowy rytuał zakurzonych formuł.

Chciałbym, żeby z całą surowością spojrzał w oczy politykom PiS-u – właśnie im, bo to oni rządzą i powołują się na katolicką inspirację – i powiedział, w czym błądzą. W jakiej tonacji mowy, w jakich konkretnych wypowiedziach, w jakim braku odwagi i lizusostwie, w jakiej obojętności na nieszczęście. W jakim skłócaniu wzajemnym tych, którzy opłakują poległych, z tymi, którzy opłakują zmarłych. W niedelikatności, z jaką tych pierwszych i tych drugich skazują na dyskomfort żałoby.

Oczekuję, że arcybiskupom każe arcysłużyć, a arcysługi wywyższy lub przynajmniej przywróci parafiom. Mam nadzieję, że znajdzie dla młodzieży słowa, które pielgrzymkową nadgorliwość wzbogacą o zastanowienie, mocny uścisk dłoni, czułą przyjaźń. A wesołość zmienią w radość. Że skarci księży za lekceważenie zakonnic. Że powie hodowcom, by poszerzyli zagrody. 

Fragmenty felietonu Jarosława Mikołajewskiego z „Gazety Wyborczej”, zbyt ważnego, by go nie cytować obficie.
(Visited 134 times, 1 visits today)

One comment on “Wołanie o cud: żebyśmy przestali być sobą

  1. Leszek Berger
    26 lipca 2016

    Proszę o informację, czy i jak mogę tu wklejać grafiki z pozycji komentatora. Nie chodzi o powielanie cudzych treści. Rzeczy są moje, ale utrwalone w postaci obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.