web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Janina Paradowska (1942-2016)

Ewa Oranowska-Wróbel


Z archiwum Pixabay https://pixabay.com/en/spring-feather-fluff-white-fluffy-1228961/

Z archiwum Pixabay


Odeszła znana dziennikarka, publicystka, uosobienie kultury i erudycji. Osoba z ogromną charyzmą, o czym mówią nie tylko ci, którzy ją znali osobiście, ale także wieloletni czytelnicy jej artykułów i słuchacze prowadzonych przez nią audycji. W swoich wypowiedziach bywała ostra i bezkompromisowa ale zawsze cieszyła się niepodważalnym autorytetem i szacunkiem, czego, jak sądzę, wielu jej zazdrościło.

Moja 94 letnia mama, od lat czytająca tygodnik „Polityka”, niezmiennie zaczynała od felietonu Pani Janiny Paradowskiej i po lekturze wiedziała już mniej więcej co „w polityce piszczy”.

Janina Paradowska po prostu zawsze była i naprawdę bardzo ciężko pogodzić się z jej odejściem. Z odejściem kogoś, kto wychował kilka pokoleń bardzo dobrych dziennikarzy i kto był dla wielu z nich niedoścignionym wzorem. A dla nas wszystkich uosobieniem wiedzy i pracowitości.

Miałam przyjemność przelotnego spotkania Pani Janiny Paradowskiej w redakcji „Polityki”. Poszłam tam, żeby dla mojej mamy zdobyć jej książkę z dedykacją. Niestety, w redakcji książki już się skończyły. Kupiłam więc egzemplarz w pobliskiej księgarni i miałam przy okazji umówić się by wpaść po dedykację, ale zwyczajnie pochłonęły mnie codzienne sprawy i  już tam nie dotarłam….. Bardzo tego żałuję.

Pani Janina Paradowska została pochowana na Cmentarzu Bronowickim w Krakowie. W mszy żałobnej licznie uczestniczyli jej koledzy po piórze; polski świat dziennikarski, jego najwybitniejsze osoby. Był obecny również nasz były Premier Donald Tusk i Pani Premier Ewa Kopacz. Zabrakło tylko przedstawicieli aktualnych władz. Minister Kultury, jakże mylący jest ten tytuł, nie raczył przybyć osobiście ani nie przysłał nikogo w swoim imieniu. Pewnie wiedział, że lista ofiar katastrofy pod Smoleńskiem nie będzie odczytywana. Jakie to smutne, że nasza obecna władza wykazuje taki brak elementarnej przyzwoitości…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Information

This entry was posted on 4 lipca 2016 by in FB, KULTURALNIE and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:

No top posts yet

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.