web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Brexit skomentowany

fot. Krysia Kierebinski

fot. Krysia Kierebinski

 

Donald Tusk:Unia Europejska to nie jest projekt wyłącznie na dobrą pogodę. Dodał, że możliwość opuszczenia UE przez Wielką Brytanię była już tematem dyskusji z unijnymi liderami. – Jesteśmy zdeterminowani, by zachować jedność Unii. Zaproponował termin pierwszego spotkania krajów członkowskich, w którym nie będzie brać udziału Wielka Brytania. Miałoby się ono odbyć w środę.

Wiadomości.onet

Agnela Merkel stwierdziła, że decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej jest momentem przełomowym dla Europy i dla procesu europejskiej integracji.  Społeczeństwa europejskie mają coraz większe wątpliwości, co do integracji europejskiej. Dlatego Unia Europejska musi pokazać, że potrafi wpływać na jakość życia. Nie zapominajmy, że idea zjednoczonej Europy to idea wolności – zaapelowała.

Wiadomości.onet

Papież Franciszek: – To była wola wyrażona przez naród. To wymaga od wszystkich nas wielkiej odpowiedzialności, by zagwarantować dobro Zjednoczonego Królestwa, a także dobro i koegzystencję całego kontynentu europejskiego. – Tego oczekuję – dodał Franciszek.

Tvn24

Frank-Walter Steinmeier. Szef MSZ Niemiec powiedział, że po referendum w Wielkiej Brytanii Unia Europejska nie może forsować nowego dużego kroku w kierunku integracji europejskiej, gdyż zignorowałaby przesłanie z Londynu. – To się nie uda – powiedział szef niemieckiego MSZ. Oskarżył także rząd Wielkiej Brytanii o wynik referendum.

Wiadomosci,onet

Nicolas Sarkozy domaga się nowego traktatu europejskiego. Nowy traktat europejski francuski polityk chciałby oprzeć na „pięciu filarach”: poszanowaniu granic zewnętrznych Europy, utworzeniu „rządu ekonomicznego strefy euro”, skoncentrowaniu kompetencji UE na „kilku strategicznych priorytetach”, lepszym funkcjonowaniu instytucji oraz „zdecydowanym zahamowaniu rozszerzania Unii Europejskiej aż do ustanowienia nowego porządku” UE. Lider Republikanów zadeklarował się również jako przeciwnik wejścia Turcji do UE.

Wiadomości.onet

David Cameron powiedział, że brytyjskie społeczeństwo dało jasno wyraz swojej woli. Werdykt jest niepodważalny, gdyż elektorat był w pełni świadom konsekwencji Brexitu, o jakich słyszał wielokrotnie w toku kampanii.

Wiadomości.onet

Jarosław Kaczyński uważa, że należy doprecyzować przepisy Unii, by rzeczywiście działała ona w oparciu o prawo, a nie na zasadzie arbitralnej, co „często się zdarza” i czego Polska stała dzisiaj „przedmiotem i ofiarą”. – Konkluzja jest oczywista, potrzebny jest nowy traktat europejski – powiedział.

Tvn24

Władimir Putin w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że wynik referendum odzwierciedla niezadowolenie obywateli. Dodał, że Brexit będzie miał skutki pozytywne jak i negatywne, ale „sytuacja w niedalekiej przyszłości powinna się poprawić”.

Wprost

Donald Trump skomentował Brexit jako „fantastyczną sprawę”. Niesamowite, historyczne głosowanie – powiedział miliarder. – Ludzie na całym świecie są źli. Są źli w związku z otwartymi granicami. Są źli na ludzi, którzy przyjeżdżają i przejmują ich kraj a oni nawet nie wiedzą, kim ci przybysze są. Ta złość dotyczy wielu rzeczy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. To nie będzie taka ostatnia decyzja w Europie – dodał.

Polska Times

Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że nie wyklucza przeprowadzenia w kraju referendum na kształt tego, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, w kwestii wstąpienia Turcji do UE. „UE nie przyjmuje Turcji do swojego składu tylko ze względu na fakt, że większość naszej populacji to muzułmanie”, — oświadczył Erdogan. Według niego o tym „otwarcie powiedział mu jeden z byłych ministrów spraw zagranicznych Francji”

Sputnik News

Ryszard Petru stwierdził, że ten czarny dzień dla Europy oznacza też olbrzymią niepewność. „W Polsce są ruchy eurosceptyczne, bardzo mnie niepokoiły i niepokoją eurosceptyczne głosy ze strony PiS-u, apeluję do rządu i przedstawicieli PiS o to, aby jednoznacznie określili swoje stanowisko wobec Unii Europejskiej, żeby zapewnili że nigdy nie poprą referendum w sprawie wyjścia Polski z UE.”

Fakty.interia.pl

Grzegorz Schetyna:  „jestem w szoku. Tak jak wszyscy w Polsce, w Europie, chyba też w Wielkiej Brytanii. Sami Brytyjczycy nie spodziewali się takiego wyniku referendum.Schetyna ocenił, że Brexit był „politycznym hazardem” Davida Camerona. – Chciał wygrać wybory wewnętrzne i postawił wszystko na szalę. Przegrał. To się źle skończyło dla całej wspólnoty europejskiej. Ci, którzy źle życzą UE, będą się z tego cieszyć. Odpowiedzią musi byś solidarność i integracja. Trzeba pogodzić się z decyzją Brytyjczyków – mówił Schetyna, który zwrócił uwagę, że za opuszczeniem UE głosowała prowincja i ludzie starsi.

Rzeczpospolita

Paweł Kukiz skomentował na swoim Facebooku wynik referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Napisał: „Patrzcie i uczcie się. Uczcie się od Brytyjczyków zaangażowania w sprawy własnej Ojczyzny. Zwróccie uwagę jak duży procent Obywateli wziął udział w referendum! A u nas? U nas zawsze każda władza w mniejszym lub większym stopniu będzie łupić Obywateli. Aż do momentu, kiedy nie zmieni sie nasza mentalność chłopa pańszczyźnianego: „A na co te referenda? Toż to drogie, panie, szkoda piniendzy. Na co z domu wychodzić? I tak sie nie zmieni. Lepiej se grilla zrobić i kaszanki nasmazyć”.

portal niezależny.pl

(Visited 233 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.