web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Piłka nożna a Żydzi

Polscy politycy mają wstręt do niektórych słów: demokracja, uchodźcy, praworządność, tolerancja, multikulturowość, gender. To są wielkie i niepokojące słowa, i słuszne i sprawiedliwe jest, żeby nie ufać temu, co mogą za sobą kryć. Nasze babcie przędły na kołowrotkach i kołowrotków się trzymajmy. Jest to bezpieczne. Innym słowem, które niemile kojarzy się polskim politykom, jest „antysemityzm”. Politycy za to kochają słowa „piłka nożna”. Tak się jakoś nieszczęśliwie składa, że u nas te dwie sprawy często się łączą. Dlatego polecamy tekst Społeczność żydowska w Polsce: eksterminacja kompleksów, który ukazał się w CAFEBABEL cztery lata temu, na rozpoczęcie polsko-ukraińskich Mistrzostw Europy: o antysemityzmie, polskich kibicach, poczuciu winy i „obsesji poczucia niewinności”, a także zauroczeniu kulturą żydowską. Czy dzisiaj ten tekst jest mniej aktualny?

DOK

Matthieu Amaré, CAFEBABEL, 14-09-2012

Społeczność żydowska w Polsce: eksterminacja kompleksów

Ilustracje, boisko, antysemityzm, nacjonalizm

© KRYSIA KIEREBINSKI

 

Czwartek, 28 czerwca, 20.43. Gianluigi Buffon i Philipp Lahm kończą właśnie przemowę, która ma niewiele wspólnego z półfinałem Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Stojąc przed ogromnym transparentem z napisem „Szanuj różnorodność”, kapitanowie drużyn z Włoch i Niemiec starają się uwrażliwić 58 tysięcy kibiców zgromadzonych na Stadionie Narodowym w Warszawie na konieczność walki z rasizmem.
Nie ma co się oszukiwać, mimo tego że inicjatywa mająca na celu zwalczanie rasizmu została rozpoczęta już na początku Euro 2012, to przesłanie tolerancji wystosowane przez dwóch piłkarzy nie spotkało się z uwagą tysięcy widzów zgromadzonych w okolicach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Piara Powar, dyrektor wykonawczy organizacji FARE (Football Against Racism in Europe):
„„Ludzie są zaskoczeni faktem, że w Polsce istniała społeczność żydowska. Dziś nie ma prawie po niej śladu. Z drugiej strony w Polsce istnieje przestrzeń dla skrajnie prawicowych partii i neonazistów”. Tutaj chuligani, jak i fani piłki nożnej, są uznawani za potencjalnych antysemitów. Duże wrażenie wywarła na mnie powtarzana historia o tym, że cały kraj znajduje się w rękach 2 lub 3 tysięcy żydów”.

Cały tekst na stronie CAFEBABEL.

Patrz też: Kibice na spalonym

 

(Visited 172 times, 1 visits today)

2 comments on “Piłka nożna a Żydzi

 1. ds
  13 czerwca 2016

  a gdyby tak na dzień dobry wciskać takie emocje?
  https://www.facebook.com/1572124199744302/videos/1741457002763867/

  brakuje myślenia?
  dominuje papka przez lejek – gdzie ten olej?

  • Bartosz Hlebowicz
   13 czerwca 2016

   swietny film. real men of the world…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 10 czerwca 2016 by in FB, INNY, CZYLI BLIŹNI, obyczaje and tagged , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.