web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Jedenaste: nie bądź hipokrytą

Bartosz Hlebowicz

http://www.tvn24.pl/

http://www.tvn24.pl/

Protest pielęgniarek z CZD zawieszony. Oby rząd wypełnił złożone im obietnice i oby pacjentom nie działa się krzywda. W całej tej sprawie warto jednak pochylić się nad mądrymi słowami Pani Premier, by wyciągnąć wniosek  na przyszłość. Pani Premier Beata Szydło, przy okazji trwającego od 24 maja protestu pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka, łaskawa była zarzucić opozycji, że „buduje na tym dramacie swoją polityczną pozycję”. Pani Premier ma rację: nie godzi się budować politycznej pozycji w ten sposób. Ku przestrodze wybraliśmy więc cytaty polityków, którzy – wbrew mądrym słowom Pani Premier – w najlepsze używają sobie na pielęgniarkach i jeżdżą na cudzym dramacie. Pani Beato, przyłączamy się do słów napiętnowania!

31.05.2016

Nie rozwadniajmy tego problemu. Pielęgniarkom chodzi po prostu o kasę. Pielęgniarki w CZD zarabiają – zaokrąglając – 5 tys., niektóre ponad 9 tys. zł, a 3 tys. zł – te najmłodsze. Nie można rozmawiać, gdy zakładnikami są dzieci.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (wPolityce, rp.pl)

1.06.2016

Nie wiem kto i z jakiej inicjatywy stworzył nowy konflikt płacowy. Wygląda jednak na to, że to jest sterowane z zewnątrz (…) Być może brak ze strony związku zawodowego pielęgniarek i położnych jakiejś otwartości. Być może brak wiarygodności ze strony władz Instytutu.

Bolesław Piecha, europoseł PiS, były sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia (wPolityce.pl)

6.06.2016

Ten strajk, który wybuchł w CZD, w sytuacji tego ogólnopolskiego porozumienia, jest po prostu naruszeniem umowy społecznej. To jest dla nas trudne do zaakceptowania i niezrozumiałe.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł („Newsweek”)

7.06.2016

Gdyby Pani Premier miała spotykać się z każdym, kto tego chce, to nie starczyłoby doby.

Elżbieta Witek, minister bez teki, odpowiadając, dlaczego premier Beata Szydło nie spotyka się z pielęgniarkami (ma za to czas na piłkarzy ręcznych) (natemat.pl)

8.06.2016

Jest to sytuacja, która zdarza się po raz pierwszy w historii polskiej służby zdrowia. Pracownicy odchodzą nie „od łóżek”, ale od pacjentów, najciężej chorych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (wp.pl)

Dobre wynagrodzenie powinny mieć nie tylko pielęgniarki, ale wszyscy pracownicy służby zdrowia.

(twitter) Kancelaria Premiera ‏@PremierRP
Premier @BeataSzydlo w #Sejm

Przed 8 lat poprzedni rząd nie zrobił nic, by poprawić sytuację w służbie zdrowia.

(twitter) Kancelaria Premiera ‏@PremierRP
Premier @BeataSzydlo w #Sejm

Kiedy zadłużenie #CZD rosło o pół miliona zł tygodniowo – nie było żadnych reakcji ze strony poprzedniego rządu.

(twitter) Kancelaria Premiera ‏@PremierRP
Premier @BeataSzydlo

Poprzedni rząd nie zrobił nic, by zmniejszyć dług #CZD. My przekazaliśmy mu 100 mln zł

(twitter) Kancelaria Premiera ‏@PremierRP
Premier @BeataSzydlo

Dziś bierzemy odpowiedzialność za to, co dzieje się w #CZD. Również za decyzje poprzedniego rządu.

(twitter) Kancelaria Premiera ‏@PremierRP
Premier @BeataSzydlo

Naszym zadaniem jest wprowadzenie systemowych zmian w służbie zdrowia, nie szukanie rozwiązań doraźnych.

(twitter) Kancelaria Premiera ‏@BeataSzydlo w #Sejm
Kancelaria Premiera @PremierRP

Spór w #CZD nie może być sporem politycznym. Nie wykorzystujcie tej sytuacji dla własnych interesów politycznych.

.@BeataSzydlo do posłów

Pielęgniarki, odchodząc od łóżek chorych, przekroczyły pewną granicę

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (telewizja republika)

Nie będzie z naszej strony wykorzystywania tego konfliktu do akcji politycznej. Tak, jak to było robione przez 8 lat. To nie o politykę w CZD toczy się spór. Toczy się o los małych pacjentów i godne warunki pracy pielęgniarek. Nie mieszajcie do tego państwo polityki. Jeżeli chcemy naprawić służbę zdrowia i rozwiązać ten konflikt, to pozostawmy to poza polityką
Przestrzegam przed pokusą politycznego wykorzystywania sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka

Beata Szydło

Jeżeli traktujecie poważnie swój mandat, który dali wam wyborcy po to, abyście ich sprawy reprezentowali, to zastanówcie się, czy zdrowie pacjentów i los pielęgniarek należy podporządkowywać waszym politycznym zabawom.

Beata Szydło (www.tvp.info)

Czy chcemy problem rozwiązać, czy chodzi o to, żeby budować na tym dramacie swoją polityczną pozycję?

Beata Szydło w Sejmie

Uważam, że to ma podtekst polityczny, wspierany przez opozycję i przez KOD

Bernadeta Krynicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej
(„Gazeta Wyborcza”)

09.06

Nie zabrakło nam jednak rozsądku i wytrwałości. Być może moja obecność od kilku godzin sprawiła, że do tego porozumienia doszło.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, po zawieszeniu protestu przez pielęgniarki (tvnwarszawa.tvn24.pl/)

 

2015, kampania parlamentarna

Doskonale znam problemy matek, kobiet, a w szczególności trudnej sytuacji pielęgniarek. Uważam, że zmiany na lepsze są możliwe tylko dzięki uczciwym i pracowitym ludziom

Bernadeta Krynicka jako kandydatka PiS na posła, 2015

2015, kampania prezydencka

Mam świadomość, że pań problem jest chyba obok problemu pacjentów problemem chyba najpoważniejszym dlatego że jest to kwestia zanikającego w Polsce zawodu, zawodu, który w ochronie zdrowia jest zawodem niezbędnym. Będzie żądał i w razie czego przedstawię projekt ustawy jeżeli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej, bo się po prostu staram ostatnio i robię wszystko, co w mojej mocy, żeby tak się stało, bo wierzę, że to da asumpt w naszym kraju do zmian pozytywnych, żebyście panie były, jako zawody, wpisane do ustawy, jeżeli chodzi o kwestie warunków pracy i jeżeli chodzi o kwestie wynagrodzeń. Daję paniom uroczyste słowo honoru, że będziecie panie miały dostęp do mnie zawsze, jeżeli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej i zrobię wszystko, żeby wam pomóc. To jest moje słowo jako mężczyzny.

Andrzej Duda, prezydent (w ciągu trwającego dwa tygodnie protestu nie wypowiedział się w sprawie pielęgniarek ani się z nimi nie spotkał. Nie spotkała się też z nimi pani premier Szydło.)

2016, czerwiec, komentarze internautów na fb:

Pani premier spotyka sie z pielęgniarkami i ma dla nich czas, gdy jest chora.

Zrobił sobie z gęby cholewę.

 

♣ Zbieżność cytowanej tu obficie „Beaty Szydło” z naszą Panią Premier, przestrzegającą przed cynicznym politycznym wykorzystywaniem dramatu, przypadkowa.

(Visited 230 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.