web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Uwierzmy: wszystko zależy od nas!

Małgorzata P. Bonikowska, „Gazeta. Dziennik Polonii w Kanadzie”, 4/6/2016


Marsz KOD


“Wybory 4 czerwca ’89 r. były tylko w 35 proc. wolne, ale w 100 proc. wygrała je wolna Polska. Dla tych, którzy wychowali się później wolność jest jak powietrze, przyzwyczailiśmy się do niej i nikt o nią nie zabiega, dopóki nie jest zagrożona. Kiedy zaczyna jej brakować, robimy się niespokojni. Dzisiaj przyszliśmy pokazać, jak ważna jest dla nas wszystkich wolność” – powiedział na zakończenie Kijowski.

B. prezydent Bronisław Komorowski nawiązał do sobotniej wypowiedzi lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że w 1992 r. przeciwko rządowi Jana Olszewskiego oraz po 2005 r. i teraz przeciwko rządom PiS doszło do rebelii.
“Kochana rebelio, bo podobno tak szef partii rządzącej nazwał pokojową, radosną demonstrację obywateli w dniu święta wolności” – powiedział Komorowski do zgromadzonych. “Pewnie chciał nas obrazić, ale ja pamiętam, kiedy mego ojca nazywano zaplutym karłem reakcji. Ja pamiętam jeszcze do dzisiejszego dnia, gdy w okresie systemu komunistycznego sam byłem ekstremą, byłem warchołem, byłem określany różnego rodzaju inwektywami, aby zniechęcić nas do drogi w imię wolności” – dodał.
(…)
Zdaniem Władysława Frasyniuka 4 czerwca jest wielkim dniem “polskiego zwycięstwa, polskiej niepodległości”. “To dzień polskiej Solidarności, która wywalczyła wolność. To fantastyczna data, bo ta wielka polska solidarność przyniosła wolność nie tylko nam, ale także naszym sąsiadom. Tego dnia spełniły się nadzieje tysięcy ludzi, którzy przelali krew marząc o wolnym państwie” – mówił. “Ten dzień to symbol dla żołnierzy Armii Krajowej, dla żołnierzy wyklętych, pomordowanych w stalinowskich więzieniach, tych, którzy zginęli podczas stanu wojennego. 4 czerwca spełniły się ich marzenia, dlatego to wielkie święto wolnych Polaków” – dodał.
(…)

Na początku manifestacji odczytano list b. prezydentów, b. szefów MSZ i opozycjonistów z czasów PRL, którzy napisali, że z niepokojem obserwują, jak Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły. “Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy – wszystko zależy od nas” – zaapelowali m.in. Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski.

 

Cały tekst pt. „Polacy upamiętnili wybory 4 czerwca ´89”, na łamach kanadyjskiego dziennika „Gazeta.Dziennik Polonii w Kanadzie”

 

 

(Visited 132 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 5 czerwca 2016 by in 4 czerwca 2016 - "Wszyscy dla wolności", FB and tagged , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.