web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Ten słynny plakat…

Z archiwów Polskiego Radia

Fotografia z archiwów Polskiego Radia

Któż nie zna słynnego plakatu z tamtych dni? Przeróbka kadru westernu „W samo południe” eksponująca sylwetkę Gary’ego Coopera, który swym autoryretem szeryfa namawia do głosowania. Autorem jest artysta grafik Tomasz Sarnecki, wówczas zaledwie student.

Jak wspominał Sarnecki, do wydrukowania plakatu doprowadził opozycjonista Henryk Wujec, który wysłał wzorzec plakatu do drukarni związkowej za granicą. Plakat wydrukowali jego fundatorzy – związkowcy z Francji, ale część egzemplarzy prawdopodobnie wydrukowano również we włoskich drukarniach, prowadzonych przez lewicowe spółdzielnie robotnicze. Gotowe plakaty dotarły do Polski samolotem dopiero w noc poprzedzającą wybory. Do rana udało się rozlepić je w dużej części w Warszawie i najbliższej okolicy miasta.

„Plakat został wydrukowany na najlepszych maszynach, na najlepszym papierze – w Polsce nie byłoby to możliwe. W oczy rzucała się świetna głęboka czerń i nasycona czerwień” – wspominał Sarnecki. Jak dodał, wydrukowano go w 10 tys. egzemplarzy.

„To był bardzo wąski nakład – jak na tamte czasy i skalę tych wyborów” – ocenił Sarnecki, dodając dla porównania, że inny plakat wyborczy pt. „2+2 musi być zawsze 4”, autorstwa Henryka Tomaszewskiego, został wydrukowany w 100 tysiącach egzemplarzy.

Pytany o to, dlaczego na bohatera swojego plakatu wybrał właśnie Gary’ego Coopera, Tomasz Sarnecki podkreśla, że musiał wybrać postać bardzo znaną. ”To musiał być ktoś, kto udźwignie ciężar sytuacji i będzie łatwo rozpoznawalny. To musiał być symbol czegoś czarno-białego, sytuacji absolutnie jednoznacznej” – tłumaczył. Jak dodał, ”wszelkie późniejsze próby skojarzenia kto ewentualnie mógłby zastąpić Gary’ego Coopera na plakacie z 4 czerwca 1989 roku były zbyt trudne”.

Cały tekst: portal historyczny Dzieje.pl
(Visited 417 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 1 czerwca 2016 by in FB, HISTORIA, KULTURALNIE and tagged , , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.