web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Kapitulacja? Tak! – wobec konstytucji!

Jerzy Zajadło, „Gazeta Wyborcza” 24-05-2016

dosc dwie slowie - logo BROWN

Na jednej z konferencji prasowych prezes PiS powiedział: „Nie rozpoczniemy też rozmów od kapitulacji, a taki jest sens propozycji dotyczących publikacji wyroku TK”.

W polityce (…) jakiekolwiek ustępstwo, przyznanie się do błędu czy rezygnacja z zaplanowanych celów z pozoru rzeczywiście czasami wyglądają jak kapitulacja. W prawie jest jednak inaczej – pomijając skrajne przypadki tzw. ustawowego bezprawia, przestrzeganie prawa samo w sobie, zwłaszcza konstytucji, jest polityczną cnotą, a nie polityczną kapitulacją.

To nie opozycja stawia warunki wstępne w postaci konieczności przyjęcia ślubowania i publikacji wyroków TK, takie warunki stawia sama konstytucja. Niech więc rządzący robią, co do nich należy, ale na warunkach permanentnej kapitulacji wobec konstytucji.

Na razie premier Beata Szydło w swoim anachronicznym pojęciu suwerenności nie chce kapitulować przed Unią Europejską. I słusznie, nie musi. Wystarczy, że skapituluje przed konstytucją, na którą tak chętnie i często się powoływała w piątkowym wystąpieniu w Sejmie. Z punktu widzenia aksjologii państwa prawa wyjdzie na to samo.

Prof. Jerzy Zajadło – kierownik Katedry Teorii Filozofii Państwa i Prawa Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

Cały tekst Dwuznaczne słowo „kapitulacja” w „GW”.

 

(Visited 142 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.