web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Klauzula normalnego obywatela potrzebna od zaraz!

Ewa Oranowska-Wróbel

Ilustracje, klauzula sumienia, medycyna, religia, kościół

„Aureola”, Krysia Kierebinski, licencja CC-BY-NC-ND

Pani Profesor Monika Płatek, prawniczka, poruszyła bardzo ważny problem tzw. klauzuli sumienia, bulwersujący wielu Polaków. Dla tych, którzy nie wiedzą, o czym mowa, bo na przykład od wielu lat żyją na emigracji, czyli w normalnym świecie, wyjaśniam: otóż niektórzy lekarze nie chcą wykonywać pewnych zabiegów (aborcja, zapładnianie metodą in vitro), a farmaceuci nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych tłumacząc się, że są głęboko wierzącymi i praktykującymi katolikami. Żeby nie robić niczego, co jest niegodne z ich katolickim sumieniem, podpisują klauzulę sumienia. Pani Płatek pyta, co w sytuacji, jeśli zrobienie jakiegoś zabiegu może uratować komuś życie, a jedyny lekarz w okolicy zasłania się klauzulą sumienia? Dotarcie do innego szpitala czy lekarza można potrwać za długo, pacjent może umrzeć w jej trakcie. Co wtedy ma wybrać lekarz: przysięgę Hipokratesa czy klauzulę sumienia? Po pierwsze, mam zasadnicze pytanie (do lekarzy): czy aby przysięga Hipokratesa nie kłóci się z klauzulą sumienia? Po drugie: dlaczego ja, jeśli jestem przeciwna tej klauzuli albo jeżeli nie jestem katoliczką mam płacić na całą służbę zdrowia, w tym na lekarzy czy farmaceutów usprawiedliwiających się klauzulą sumienia? A moja klauzula normalnego obywatela?

Może powinnam płacić tylko na tych lekarzy, którzy będą postępowali zgodnie z klauzulą mojego sumienia, gdy będę potrzebowała jakiejś pomocy lekarskiej? Proponuję, żeby lekarze, farmaceuci i inni pracownicy służby zdrowia – ci, którzy swomi przekonaniami włażą niczym brudnymi buciorami w życie normalnych ludzi – założyli sobie swoje własne ministerstwo i placówki zdrowia (przychodnie, szpitale, apteki). W każdej takiej placówce tuż nad wejściem powinien wisieć ogromny plakat z napisem „KLAUZULA SUMIENIA”. Powinni też korzystać wyłącznie ze składek osób, które popierają to, że oni podpisują klauzulę sumienia… Ciekawe jak prędko by z niej zrezygnowali?

 

(2016-05-19)

 

Ewa Oranowska-Wróbel, tłumaczka języków bałkańskich i rosyjskiego, mieszka w Warszawie. Prowadzi blog Porcelanowy piesek. Tekst ukazał się także na facebookowej stronie „Pomnik Wdziecznosci dla Lecha Wałęsy”.

 

(Visited 794 times, 1 visits today)

One comment on “Klauzula normalnego obywatela potrzebna od zaraz!

  1. Jacek
    20 maja 2016

    Odpowiedź na pierwsze pytanie: Przysięga Hipokratesa nie wspomina o klauzuli sumienia. Jednak główną istotą i powodem klauzuli sumienia jest stosunek do życia poczętego, o czym przysięga Hipokratesa mówi bardzo jasno: „nie dam żadnej kobiecie dopochwowego środka poronnego”, czyli generalizując – nie będę wykonywał aborcji.

    Odpowiedź na drugie pytanie: Dlatego, że sugerowane przez Panią rozwiązanie byłoby niezgodne z Konstytucją (administracja państwowa byłaby zmuszona pytać ludzi o poglądy, co jest niedozwolone). A ponadto uzależnienie sposobu zarządzania wydatkami budżetu państwa od poglądów każdego obywatela byłoby niezwykle skomplikawane i kosztowne – chyba takie rozwiązanie nie funkcjonuje w żadnym państwie.

    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.