web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Klauzula normalnego obywatela potrzebna od zaraz!

Ewa Oranowska-Wróbel

Ilustracje, klauzula sumienia, medycyna, religia, kościół

„Aureola”, Krysia Kierebinski, licencja CC-BY-NC-ND

Pani Profesor Monika Płatek, prawniczka, poruszyła bardzo ważny problem tzw. klauzuli sumienia, bulwersujący wielu Polaków. Dla tych, którzy nie wiedzą, o czym mowa, bo na przykład od wielu lat żyją na emigracji, czyli w normalnym świecie, wyjaśniam: otóż niektórzy lekarze nie chcą wykonywać pewnych zabiegów (aborcja, zapładnianie metodą in vitro), a farmaceuci nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych tłumacząc się, że są głęboko wierzącymi i praktykującymi katolikami. Żeby nie robić niczego, co jest niegodne z ich katolickim sumieniem, podpisują klauzulę sumienia. Pani Płatek pyta, co w sytuacji, jeśli zrobienie jakiegoś zabiegu może uratować komuś życie, a jedyny lekarz w okolicy zasłania się klauzulą sumienia? Dotarcie do innego szpitala czy lekarza można potrwać za długo, pacjent może umrzeć w jej trakcie. Co wtedy ma wybrać lekarz: przysięgę Hipokratesa czy klauzulę sumienia? Po pierwsze, mam zasadnicze pytanie (do lekarzy): czy aby przysięga Hipokratesa nie kłóci się z klauzulą sumienia? Po drugie: dlaczego ja, jeśli jestem przeciwna tej klauzuli albo jeżeli nie jestem katoliczką mam płacić na całą służbę zdrowia, w tym na lekarzy czy farmaceutów usprawiedliwiających się klauzulą sumienia? A moja klauzula normalnego obywatela?

Może powinnam płacić tylko na tych lekarzy, którzy będą postępowali zgodnie z klauzulą mojego sumienia, gdy będę potrzebowała jakiejś pomocy lekarskiej? Proponuję, żeby lekarze, farmaceuci i inni pracownicy służby zdrowia – ci, którzy swomi przekonaniami włażą niczym brudnymi buciorami w życie normalnych ludzi – założyli sobie swoje własne ministerstwo i placówki zdrowia (przychodnie, szpitale, apteki). W każdej takiej placówce tuż nad wejściem powinien wisieć ogromny plakat z napisem „KLAUZULA SUMIENIA”. Powinni też korzystać wyłącznie ze składek osób, które popierają to, że oni podpisują klauzulę sumienia… Ciekawe jak prędko by z niej zrezygnowali?

 

(2016-05-19)

 

Ewa Oranowska-Wróbel, tłumaczka języków bałkańskich i rosyjskiego, mieszka w Warszawie. Prowadzi blog Porcelanowy piesek. Tekst ukazał się także na facebookowej stronie „Pomnik Wdziecznosci dla Lecha Wałęsy”.

 

One comment on “Klauzula normalnego obywatela potrzebna od zaraz!

  1. Jacek
    20 maja 2016

    Odpowiedź na pierwsze pytanie: Przysięga Hipokratesa nie wspomina o klauzuli sumienia. Jednak główną istotą i powodem klauzuli sumienia jest stosunek do życia poczętego, o czym przysięga Hipokratesa mówi bardzo jasno: „nie dam żadnej kobiecie dopochwowego środka poronnego”, czyli generalizując – nie będę wykonywał aborcji.

    Odpowiedź na drugie pytanie: Dlatego, że sugerowane przez Panią rozwiązanie byłoby niezgodne z Konstytucją (administracja państwowa byłaby zmuszona pytać ludzi o poglądy, co jest niedozwolone). A ponadto uzależnienie sposobu zarządzania wydatkami budżetu państwa od poglądów każdego obywatela byłoby niezwykle skomplikawane i kosztowne – chyba takie rozwiązanie nie funkcjonuje w żadnym państwie.

    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.