web analytics

DOK – Democracy is OK

Kuźnia Demokracji

Pamiętajmy o Januszu Tazbirze

BLIŹNI/ OBCY

BLIŹNI/ OBCY

O zmarłym 3 maja wybitnym polskim historyku Januszu Tazbirze i jego refleksjach o antysemityzmie pisze w „Gazecie. Dziennik Polski w Kanadzie” Jerzy Klechta:

Gdy jednak w Polsce antyjudaizm nabrał cech rasowych, przerodził się w XIX wieku w antysemityzm. Wiązało się to – dowodził w swych pracach profesor Tazbir – z asymilacją Żydów. Żyd, który siedział w swoim sklepiku czy naprawiał buty, jeszcze nie zagrażał. Ale Żyd, który został lekarzem, adwokatem, stanowił zagrożenie (…)

We Francji rejestracją, aresztowaniami, doprowadzeniem Żydów do obozów zajmowała się policja francuska. Podawali Niemcom Żydów jak „na patelni”. Jeszcze pytali Niemców, czy nie chcieliby zabrać sierocińców żydowskich.

Niemcy się zdziwili, ale powiedzieli: możemy zabrać. Tak te haniebne czasy i czyny przekazywał w swoich pracach i wywiadach prof. Janusz Tazbir (…)

Jerzy Klechta, Wielki Humanista o antysemityżmie

Gazeta_logo_SpringWhite_340 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Information

This entry was posted on 18 maja 2016 by in FB, HISTORIA, INNY, CZYLI BLIŹNI and tagged , , .

Kategorie

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.