web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Europo, nie opuszczaj nas. Prasa niemiecka o Marszu 7 maja

janusz 06

„Europo, nie opuszczaj nas” – głosi napis. Pod hasłem „jesteśmy i zostaniemy w Europie” płynie morze ludzkich głów przez Warszawę. Jest To wyzwaniem dla rządu, który coraz bardziej odwraca się od Zachodu. To jest największa manifestacja od upadku systemu komunistycznego.

Iwona Woźniak: Chcemy żeby Europa widziała, że my do niej należymy. Chcemy, żeby Europa nas usłyszała, bo nasz rząd nas nie słyszy.

Hubert Górski: Idea wolności i tolerancji musi byś zachowana, obojętnie kto rządzi.

Przeciwko Europie wyszli na ulice ultranacjonaliści, wspierani przez Kościół katolicki, stało to się niedługo po tym, jak Papież nawoływał do jedności w Europie. Polska jest najbardziej katolickim krajem na kontynencie, ale jej dążenie do odcięcia się od problemu uchodźców i liberalnych zachodnich wartości wydaje sią mocniejsze od słów Papieża.

„My opowiadamy się za narodową i religijną tożsamością, my jesteśmy prawdziwą Europą”, powiedział organizator tego marszu Robert Winnicki, którego zwolennicy byli dzisiaj wyraźnie w mniejszości. Znacznie większa demonstracja, prowadzona przez działaczy obywatelskich i wszystkie demokratyczne partie opozycyjne od lewicy do konserwatywnych, niosła przeslanie proeuropejskie.

Kamila Gasiuk-Pihowicz: – Jeśli oczekujemy od Europy obrony naszych wartości, to musimy Europę wzmacniać, a nie osłabiać, tak jak robi to nasz rząd.

Ten, reprymendowany, wycofał się dzisiaj do internetu. Szef partii, Kaczyński szukał kontaktu z narodem w świecie wirtualnym. Nasz rząd nie jest przeciwko Europie – powiedział, doskonale wiedząc, że Polska otrzymuje miliardy z Brukseli. Obciążeń, które Europa przez uchodźców ponosi, jego rząd nie chce przejąć nawet w części.

Korespondent ZDF-u Armin Coerper

„Heute Journal” 07.05.2016

Tłumaczenie: M. Dyjak-Diederich

Lektorat: M. Burek

 

Quelle:  http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/2734614/Pro-EU-Demo-in-Polen?bc=kua884718#/beitrag/video/2734614/Pro-EU-Demo-in-Polen

 

(Visited 77 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.