web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Festiwal gestów prezydenta

w sieci_svg

WYŁOWIONE Z SIECI

Przez kilka dni oglądałem (no, raczej podglądałem) festiwal prezydenta Andrzeja Dudy – a to przemówienie tu, a to w innym miejscu, a to znowu nadanie wysokich orderów państwowych w roli przewodniczącego pustej kapituły.

Mam wrażenie, że zamaszystość tych wszystkich działań, ten nienaturalnie podniesiony głos, wysokie C słów i gestów, mają stworzyć wrażenie szczególnej wagi i wyjątkowego charakteru pełnionego urzędu. Prezydent, ktory w sprawach państwowych jest całkowicie zależny od swojego politycznego patrona, stara się podkreślić ciężar właściwy tego urzędu, a uroczystości państwowe są świetną okazją, by mu wreszcie nadać jakiś sens. Tak po ludzku, zagrać przez chwilę pierwsze skrzypce, mieć co jakiś czas swoje pięć minut.

Na mnie to zupełnie nie działa. Pamiętam – o paradoksie – znakomite gawędy historyczne prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłaszane przy okazji ważnych rocznic. Lubiłem spokój i kulturę prezydenta Komorowskiego, który potrafił pogodzić godność swojego urzędu z jego niepierwszoplanową w naszym ustroju rolą. Całkowita dzisiaj polityczna podległość urzędu prezydenckiego „rekompensowana” jest wybuchami godnościowych gestów, tworząc nieco cyklofreniczne wrażenie emisji i remisji aktywności. I jakoś brak mi w tym poczucia, że to nominalnie pierwsza osoba w państwie.

 

Paweł Wimmer, (fb, 05-05-2016)

(Visited 63 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 5 maja 2016 by in FB, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko) and tagged , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.