web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

3 maja 1949, zamieszki w Krakowie

W czasie obchodów 1 maja w Krakowie nie odnotowano żadnych incydentów, ani „naruszenia spokoju publicznego ani demonstracji antyrządowych”.

Dopiero w nocy z 2 na 3 maja szef UB w Krakowie mjr Jan Frey-Bielecki rozesłał telegramy do podległych mu placówek UB z jednoznacznym zakazem organizowania pochodów w ramach obchodów święta 3 Maja. Po latach próbował przerzucić odpowiedzialność za swoją decyzję na „reakcyjne podziemie”, twierdząc, iż „wieczorem 2 maja napłynęły meldunki z powiatów o ruchu członków oddziałów leśnych do Krakowa, gdzie przewiduje się jakąś większą akcję”.

W dniu 3 maja o godzinie 10.00 w kościele Mariackim odbyła się uroczysta msza, którą odprawił ks. kanonik Hohenauer. U wylotu ulicy Szewskiej przy Plantach na nadchodzących z akademickiej części miasta studentów czekali funkcjonariusze UB, którzy usiłowali nie dopuścić ich do kościoła.

Nielicznym ubekom nie udało się powstrzymać studentów i w popłochu wycofali się w kierunku Rynku Głównego. Druga blokada, na końcu ulicy Szewskiej, była już bardziej szczelna. Przy wejściu do Rynku odcięto czołówkę pochodu, nastąpiły także pierwsze zatrzymania studentów (m.in. Kazimierza Tymińskiego – prezesa Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej). Funkcjonariusze UB na placu Wszystkich Świętych aresztowali również dyrektorkę Państwowej Szkoły Żeńskiej Marię Peterową, która prowadziła do kościoła grupę uczennic.

 

Fragment obeszernej relacji wzdarzeń  zamieszczonej na blogu Godziemba´s blog

(Visited 63 times, 1 visits today)

3 comments on “3 maja 1949, zamieszki w Krakowie

 1. Aleksander Litewka
  4 maja 2016

  To było 3 maja 1946 r. Napisałem o tym artykuł naukowy. W czasie PRL jako archiwista udostępniłem Wojciechowi Mazowieckiemu materiały archiwalne na ten temat. On na tej podstawie napisał książkę, wydaną potem w Paryżu.

  • Krysia Kierebinski
   5 maja 2016

   Bardzo dziękujemy za komentarz, zwłaszcza, że jest od znawcy tematu. Cieszymy sie, że trafił Pan na nasz blog. A może miałby Pan ochotę napisać coś dla nas w ramach tematów, które poruszamy? Będziemy zaszczyceni.

   Z pozdrowieniami
   Krystyna Kierebinski

   • Aleksander Litewka
    5 maja 2016

    Zastanowię się. Na razie nie chcę się zobowiązywać. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa. Aleksander Litewka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 3 maja 2016 by in FB, HISTORIA, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko).

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.