web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

gospoDRAKA narodowa

zubry_bialowiezapl

 

Nie, to nie jest literówka. To zamierzone. Gospodraka. Od kiedy władza dostała się w ręce Pana Popsuja i jego ekipy, dzieją się z nią rzeczy straszne, nawet przerażające, rujnujące Polskę. Z perspektywy czasu widzę, że powiedzenie „Polska w ruinie” to nie była ocena tego, co się stało z Polską podczas podwójnej kadencji rządów PO, ale obietnica tego, czego Popsuj i jego ekipa mają zamiar w Polsce dokonać.

Panu Popsujowi nawet nawymyślać porządnie przy żadnej okazji nie można. Bo okazji po temu nie ma. Pan Popsuj kryje się za zwartym murem ochroniarzy,  chłopów jak dęby, lub przemyka do własnego domu pod osłoną nocy, wciskając się weń wejściem przez garaż. Pewnie bawi się w samochód, którego nigdy w życiu nie prowadził….

Właśnie, chłopy jak dęby. Tymczasem tym stare dęby i inne drzewa pierwotnego lasu Puszczy Białowieskiej były dotąd pod specjalną ochroną – jako kompleks leśny odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi Puszcza została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Od roku 2010 Puszcza Białowieska należy do obszaru zwanego ostoją ptaków IBA oraz znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ale pan Popsuj zachowuje nadzwyczajne środki ostrożności i sam niczego nie psuje … o nie, on gorące ziemniaki wyciąga z ogniska zawsze cudzymi rękami! To proste jak drut: będzie miał w razie draki  kogoś, na kogo zwali winę!

Jeżeli chodzi o Puszczę Białowieską, którą właśnie mają wycinać z powodu rzekomych korników, „chłopcem do bicia” zostanie obecny minister środowiska Jan Szyszko, który już kiedyś pełnił w polskim rządzie tę funkcję.

Na nic protesty rozsądnych Polaków, ekologów. W puszczy, jak w każdym lesie – o czym wiedzą już małe dzieci i nawet ja, zwykły filolog, który pamięta lekcje biologii – jedne drzewa padają i tworzą podłoże do wzrostu następnych drzew, mchów, grzybów i innych organizmów.

Jest to dla mnie tym dziwniejsze, że Jan Szyszko jest wykształconym leśnikiem, z wieloma tytułami naukowymi i, co tu kryć, osiągnięciami. Pełnił też w życiu, w związku ze swoim wykształceniem, wiele zaszczytnych funkcji w kraju i zagranicą.

Otóż minister Jan Szyszko zapowiedział, że drewno uzyskane z wycinki lasu pierwotnego Puszczy Białowieskiej pójdzie na meble.

A podobno Puszcza jest  zjedzona przez korniki? Proponuję, żeby drewno poszło na sitka do odcedzania skrajnej głupoty, bo o ile wiem, drewno z kornikami na meble się nie nadaje! Chyba że zostanie wykorzystane na prycze i taborety do wystroju w celach więziennych przyszłych osadzonych za podejmowanie decyzji niekorzystnych dla prestiżu i gospodarki własnego kraju.

Istnieje jeszcze jedna możliwość: te korniki to kolejne kłamstwo, czyli, mówiąc językiem młodzieżowym, „ściema” Pana Popsuja i jego ferajny…

 

Ewa Oranowska-Wróbel, tłumaczka języków bałkańskich i rosyjskiego, mieszka w Warszawie.

(Artykuł ukazuje się również na facebookowej stronie „Pomnik wdzięczności dla Lecha Wałęsy”).

(Visited 63 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 22 kwietnia 2016 by in Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , , , .

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.