web analytics

DOK – Democracy is OK

Kuźnia Demokracji

RPO zaskarżył do Trybunału Prawo o prokuraturze

Nowe prawo o prokuraturze narusza prawa człowieka przez to, że polityk, minister sprawiedliwości-prokurator generalny, może ręcznie sterować śledztwami

Nowe prawo o prokuraturze działa od ponad miesiąca. Oddało prokuraturę w ręce ministra sprawiedliwości i wyposażyło go w możliwość wydawania prokuratrom poleceń co do czynności procesowych: może nakazać np. wystąpienie o areszt, przeszukanie, postawienie zarzutu lub umorzenie postępowania. Może też podawać do wiadomości publicznej informacje z prowadzonych postępowań, bez zgody prowadzących je prokuratorów. Lub przekazać takie informacje dowolnej osobie. Może też zmieniać decyzje prokuratorów prowadzących sprawę i przejmować ich sprawy do samodzielnego prowadzenia.

Te uprawnienia ministra-prokuratora skarży do Trybunału RPO Adam Bodnar. Zauważa, że prokurator generalny jako minister sprawiedliwości jest politykiem, członkiem rządu. Tymczasem konstytucja zakazuje prokuratorom przynależności do partii politycznych. Zdaniem RPO możliwość wydawania przez prokuratora generalnego prokuratorom poleceń dotyczących czynności procesowych, przejmowania spraw i samodzielnego wykonywania czynności procesowych, narusza zasadę zaufania obywateli do państwa.

 

Za: Gazeta Wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Information

This entry was posted on 18 kwietnia 2016 by in Trybunał Konstytucyjny, Z ZIEMI WOLSKIEJ and tagged , .

Kategorie

Najpopularniejsze:

No top posts yet

License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.