web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Wstydzimy się elity

 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, partia Razem (fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, partia Razem (fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Weźmy edukację. Dzieciaki od małego uczą się, że każdy jest kowalem swojego losu, że sukces bądź porażkę zawdzięcza wyłącznie sobie. Uczymy konkurencji, a nie współpracy. Brakuje świadomości, że nasz sukces lub porażka w ogromnej części zależy od tego, gdzie się urodziliśmy, w jakiej rodzinie, czy nasi rodzice są wykształceni, czy mieszkamy na wsi czy w mieście. To nie jest rewolucyjna diagnoza, tylko oczywistość. A co z nią zrobiła III RP? Zaczęła systematycznie wycofywać się z kompensacji środowiskowych czy rodzinnych braków. Sukces młodego człowieka ze wsi na wschodzie Polski wymaga nieporównanie większego wysiłku niż jego rówieśnika z wykształconej rodziny z Warszawy(…)

Po prostu tak się składało, że zawsze były ważniejsze sprawy niż los takiego dzieciaka. Na przykład obniżenie podatków korporacjom. I mamy efekt – teraz ten wkurzony dzieciak chodzi w koszulce ONR-u. W polityce liczą się skutki. Mieszkam na wsi. Po 1989 r. najpierw znikła szkoła, potem pielęgniarka, która przyjeżdżała na kontrole co jakiś czas, zniknął sklep. Został tylko Kościół. No i dożynki raz do roku. To całe życie społeczne mojej wsi. Jak ktoś chce pojechać do miasta na zakupy, a nie ma samochodu, to jest dramat, bo nie ma lokalnych połączeń. III RP zamknęła ostatni duży zakład pracy i powiedziała: radźcie sobie sami.

Cały wywiad z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk w Gazecie Wyborczej (17-04-2016).

 

(Visited 125 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Information

This entry was posted on 17 kwietnia 2016 by in JESZCZE POLSKA..., obyczaje, WYŁOWIONE Z SIECI (i nie tylko).

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.