web analytics

DOK – Democracy is OK

„Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich – nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności”. – Piotr Szczęsny, "szary człowiek" (19.10.2017)

Jezus, czyli uchodźcy

Papież Franciszek podczas kazania w Niedzielę Palmową w Watykanie mówił o bardzo dziwnych rzeczach: miłości do bliźniego, konieczności niesienia pomocy potrzebującym, o służbie i o darze, o miłości pokornej, o porzuceniu egoizmu, który służy wzbogadzaniu się i sławie. I o uchodźcach.

„Tak jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak samo pragnie wejść do naszych miast i naszego życia. Nic nie może powstrzymać entuzjazmu dla nadejścia Jezusa, nic nie może powstrzymać przez znalezieniem w Nim źródła naszej prawdziwej radości (…)”.

Franciszek wspominał o Jezusie myjącym stopy apostołom – objaśniał to jako przykład prawdziwej miłości, która nie istnieje, jeśli nie zawiera się w niej gotowość służenia innym. Komentując zachowanie zarówno decydentów – już po skazaniu Jezusa – jak i uczniów, którzy się go wyrzekli, Papież stwierdził:  „Jezus na własnej skórze doświadczył obojętności, ponieważ nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności za jego los”. Piłat odsyłał go do Heroda, a Herod z powrotem do Piłata. Papież zbudował analogię:

„Dzisiaj myślę o wielu ludziach zostawionych na marginesie, o wszystkich uciekinierach, o wszystkich uchodźcach, za których los wielu z nas nie chce wziąć odpowiedzialności. Wielu dzisiaj robi tak jak Piłat, odmawiając sprawiedliwości”.

I dalej: „Może nam się wydawać zupełnie obcy sposób, w jaki postąpił Bóg, który dał się za nas unicestwić, podczas gdy nam trudność sprawia nawet próba zapomnienia choć trochę o samych sobie”.

A na koniec Franciszek wspomniał o młodych wolontariuszach z Polski, obecnych podczas kazania przed Bazyliką Św. Piotra.

„Wracając do Polski, zaniosą pobłogosławione dziś, na tym placu, gałązki oliwne zebrane w Jerozolimie, Asyżu i na Monte Cassino tym, którzy dziś odpowiadają za Kraj – żeby dbali, aby nie zachwiały się postanowienia pokoju, pojednania i braterstwa. Dziękuję wam za ten piękny pomysł, idźcie odważnie do przodu!”.

KOMENTARZ:
To były słowa Papieża, przywódcy Kościoła katolickiego na Świecie. (Czy „nasz” papież, Jan Paweł II, mówiłby inaczej o uchodźcach? Nie sądzę).
 Gdy porównuję je z tym, co słyszę z ust rządzących duszami w Polsce, to naprawdę nie umiem powiedzieć, jaka religia panuje w naszym kraju. Ale na pewno nie jest to religia papieża Franciszka.

Bartosz HLEBOWICZ

Źródło: Cercoiltuovolto

(Visited 81 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Information

This entry was posted on 2 kwietnia 2016 by in INNY, CZYLI BLIŹNI, MIĘDZY BOGIEM A PRAWDĄ, MONDO CANE – PIESKI ŚWIAT.

Kategorie

Najpopularniejsze:


License:

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.

W blog Democracy is OK D.OK zamieszczamy teksty, których tematyka jest zgodna z ideami wyrazonymi w naszym Manifescie, jednak za tresc artykulow i wyrazone w nich opinie odpowiedzialni są tylko i wylącznie ich autorzy.